Biegunka może być bardzo nieprzyjemną dolegliwością układu pokarmowego. Nieleczona, szczególnie w przewlekłej lub ostrej postaci, może prowadzić do odwodnienia. Biegunka może być szkodliwa dla zdrowia osób starszych i innych. Chcesz się dowiedzieć, jakie są przyczyny biegunki i osób starszych? 


Jak powstrzymać biegunkę u seniora?

Mit, że głodówka jest najlepszym sposobem na leczenie biegunki u osób starszych, jest nieprawdziwy. Opiekun powinien w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie odżywianie, pomimo braku apetytu. Musi natychmiast wprowadzić dietę, która będzie lekkostrawna dla seniora. Dieta przy biegunce u starszej osoby powinna być oparta na określonych produktach spożywczych. Z pewnością zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się problemu. Pomoże również w szybszym powrocie do zdrowia. Dzieje się tak, ponieważ stan seniorów może sprawić, że dobry schemat trawienny będzie bardzo ważny. Jest to również bardzo przydatne w procesie pielęgnacji. W tym przypadku można polegać na sucharach. Można je również parzyć ze słabą herbatą. Zalecana jest kasza manna, kleik ryżowy i owsianka. Warto również gotować ziemniaki i marchew. Dozwolone są niektóre owoce, takie jak jagody i maliny. Banany, jabłka, najlepiej cierpkie, jagody, maliny i borówki. Ciemna czekolada, która zawiera również kakao, może również zapobiegać zbyt częstym wypróżnieniom. Ważne jest, aby podczas przygotowywania posiłków pamiętać o wytycznych dietetycznych dla biegunki u osób starszych. Są to te, których osoba starsza powinna przestrzegać, szczególnie te, które odnoszą się do zdiagnozowanych u niej chorób.

 
Co powoduje biegunkę u osoby starszej?

Pierwszym krokiem w ustaleniu diety na biegunkę dla starszego pacjenta jest wyeliminowanie pokarmów, które są trudne do strawienia. Należy wprowadzić pokarmy lekkostrawne, które pomogą przywrócić i odbudować naturalną mikroflorę w przewodzie pokarmowym. Dieta przy biegunce u starszej osoby nie powinna zawierać:

  • produktów pełnoziarnistych (pieczywa, płatków owsianych i kaszy),
  • pikantnych przypraw,
  • roślin strączkowych,
  • soków owocowych są szczególnie popularne w przypadku jabłek i pomarańczy.
  • owoców cytrusowych,
  • gorących napojów.

Menu na biegunkę powinno natomiast zawierać:

  • zupy jarzynowe lub gotowane warzywa takie jak marchew, dynia, ziemniak, 
  • kleik ryżowy lub kaszę jęczmienną,
  • owoce, takie jak jagody, aronia i morele, które mogą powodować zaparcia,
  • sucharki lub nieświeże sucharki,
  • chłodne herbaty.

Należy pamiętać, że normalne funkcjonowanie jelit powinno powrócić w ciągu 10 dni. Utrzymująca się biegunka u starszej osoby powinna być natychmiast leczona przez lekarza.
 

Przyczyny biegunki u osób starszych

Wiele czynników może powodować biegunkę u osób starszych. Stres, alergie pokarmowe lub "zatrucia", przewlekłe choroby i inne poważne schorzenia mogą przyczynić się do biegunki u osób starszych. Należy pamiętać, że osoby starsze często mają bardzo delikatny żołądek. Mają również problemy trawienne i nadwrażliwość pokarmową. Ponadto mają osłabioną mikroflorę w jelitach i wolniejszy metabolizm. Najczęstsze są pokarmy, które nie zostały umyte lub zostały niedogotowane. Niestety, żywność ta zawiera bakterie i wirusy, które atakują układ trawienny. Biegunka u seniora może być również efektem ubocznym przyjmowania leków, takich jak antybiotyki.