Sen odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Pozwala na regenerację komórek. Pozwala również zachować młodość i sprawność fizyczną. Co można zrobić, gdy seniorzy częściej cierpią na bezsenność? Jakie są przyczyny bezsenności u osób starszych? Co na sen dla seniora?

 
Problemy ze snem u seniora, czyli jakie są przyczyny bezsenności u osób starszych

Bezsenność jest częstym problemem wśród seniorów. Jeśli nieustępujący ból pleców uniemożliwia zasypianie i znalezienie najlepszej pozycji, może to być choroba. Podobnie jest z problemami z oddychaniem czy oddawaniem moczu. Powoduje to, że senior często się budzi, co zaburza jego cykl snu. Zakłócenie tego cyklu może prowadzić do konieczności przyjmowania leków. Zaburzenia snu u osób w podeszłym wieku mogą się pojawić, jeśli przyjmują leki.

Opiekunowie osób starszych nie mają wpływu na przyczyny bezsenności starczej. Wsparciem dla opiekuna może być stworzenie odpowiednich warunków każdego dnia. Zła higiena snu, brak aktywności fizycznej i nieodpowiednia dieta to częste przyczyny bezsenności wśród seniorów. Zaburzenia cyklu mogą być również spowodowane niewłaściwym przyjmowaniem płynów lub porami posiłków. Woda lub herbata spożywana przed pójściem spać może powodować częste nocne przebudzenia w celu skorzystania z toalety. Czynniki psychologiczne również mogą powodować bezsenność u osób starszych. Niepokój, stres i depresja mogą być związane z trudnościami w zasypianiu. Należy obserwować seniora i zgłaszać wszelkie niepokojące objawy.


Jak leczyć bezsenność u osób starszych?

Bezsenność u seniorów można leczyć posiłkami, które są odpowiednie dla ich wieku i podawane regularnie. Tryptofan jest naturalnym środkiem wspomagającym sen. Środki te można znaleźć w nabiale, chudym mięsie, rybach, roślinach strączkowych i jajach.

Świeże powietrze lub ruch są ważne dla każdego, nawet dla osób chorych. Ograniczenia w ćwiczeniach nie oznaczają, że trzeba przestać cokolwiek robić. Jak jednak wiemy, ważne jest dostosowanie programu ćwiczeń do możliwości pacjenta. Czasami wystarczy codzienny 30-minutowy spacer. Konieczne może być ograniczenie aktywności seniora do codziennych czynności, takich jak pielęgnacja i prace domowe. Ważne jest, aby nie porzucać ich całkowicie i zachęcać seniorów do wysiłku. Można pomóc osobom starszym lepiej spać, wykonując lekką gimnastykę, gdy leżą w łóżku.

Ciało znajdzie swój rytm, jeśli będziesz przestrzegać ścisłych limitów czasowych. Podopieczny w końcu poczuje się zmęczony, gdy nadejdzie czas na odpoczynek. Plan dnia musi być dostosowany do potrzeb, oczekiwań oraz możliwości podopiecznego. Zadbanie o odpowiednią higienę może pomóc w walce z problemami ze snem u seniora.