Opiekunowie osób starszych prawdopodobnie zadawali sobie pytanie, czy demencja i Alzheimer to to samo. Często są one traktowane jako jedna choroba. W rzeczywistości są to dwa odrębne schorzenia. Choroba Alzheimera występuje w 80% przypadków wraz z demencją. Znajomość różnicy jest ważna. Dzięki temu można zapewnić podopiecznemu najlepszą opiekę.

 
Jaka jest różnica między demencją a alzheimerem?

Definicja jest niezbędna do zrozumienia różnicy między chorobą Alzheimera a demencją. Najpierw należy wyjaśnić różnice. Demencja starcza nie jest chorobą. Jest to grupa objawów spowodowanych zmianami w mózgu. Demencja starcza wpływa na osoby starsze w inny sposób. Objawy obejmują utratę pamięci i inne zaburzenia poznawcze. Objawy mogą być poważne i zakłócać życie starszej osoby. Czym się różni Alzheimer od demencji? Choroba Alzheimera może towarzyszyć demencji starczej. Mogą również występować zaburzenia naczyniowe lub zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. W przypadku choroby Alzheimera opracowano kryteria diagnozowania. Kryteria te pozwalają na zdiagnozowanie pogorszenia funkcji umysłowych, co może prowadzić do trudności w pracy lub codziennych czynnościach. Wskazują one również, że nie występuje choroba psychiczna.

Demencja a Alzheimer odnosi się do stanu, któremu towarzyszy demencja. Chorobę można dokładnie i odpowiednio zidentyfikować. Choroba charakteryzuje się utratą neuronów, a następnie zmniejszeniem gęstości synaptycznej. Synapsa to połączenie między neuronami. Odkładanie się amyloidu w tkance to jedno. Kora mózgowa również wykazuje oznaki atrofii. Choroba Alzheimera różni się od demencji. Jest to demencja typu korowego. Proces chorobowy może powodować uszkodzenie kory mózgowej. W miarę postępu choroby pojawiają się objawy takie jak:

  • dezorientacja,
  • drażliwość,
  • agresja,
  • wahania nastroju
  • trudności językowe,
  • długotrwała utrata pamięci


Jak leczy się chorobę Alzheimera?

Niestety, obecnie nie jest dostępny żaden lek, który mógłby odwrócić zmiany w mózgu. Nie są one również w stanie zatrzymać postępu choroby. Wydaje się, że są one w stanie jedynie nieco spowolnić rozwój choroby. Niestety, rokowania nie są dobre w przypadku choroby Alzheimera lub demencji. Choroba może spowodować śmierć osoby starszej w ciągu kilku krótkich lat z powodu powikłań. Pacjenci mogą nawet potrzebować stałej opieki w ostatnich latach życia. Choroba dotyka nie tylko pacjenta, ale także jego bliskich i osobę, która jest za niego odpowiedzialna. Opieka nad pacjentem z demencją starczą nie jest łatwym zadaniem. Wymaga cierpliwości i zrozumienia ze strony opiekuna.

 
Jak można leczyć demencję starczą?

Alzheimera, podobnie jak demencja starcza, jest chorobą nieuleczalną. Podobnie jak w przypadku Alzheimera, nie ma leków, które mogłyby skutecznie zapobiegać tej chorobie. Możliwe jest jedynie zwiększenie poziomu acetylocholiny za pomocą leków. Jest to substancja, która działa jako posłaniec w układzie nerwowym. Substancja ta jest odpowiedzialna za procesy zapamiętywania i uczenia się. Niestety, wszyscy wiemy, że leki nie wystarczą. W tym przypadku ważne są ćwiczenia mózgu. Pomocne mogą być również krzyżówki, łamigłówki i gry planszowe, takie jak warcaby, szachy czy karty. Oczywiście pomocne może być czytanie książek.